Share:
 

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
77* Aqibur Rahim Melbourne Dazzlers South Division - Xavier Shield6 1 Punjabi Sher Cricket Club
67* Tarun Chowdhary Hume Lions Cricket Club North Division6 1 La Trobe University Cricket Club
64 Tanzid Hasan Melbourne Dazzlers South Division - Xavier Shield6 1 Punjabi Sher Cricket Club
63 Nikhil James La Trobe University Cricket Club North Division - Bhatia Shield6 1 Old Ivanhoe Grammarians Cricket Club
61 Rohullah Habibi Fountain Gate Cricket Club South Division - Gadakh Shield6 1 Victorian Cavaliers Sports Club
60* jatinder aujla Punjabi Sher Cricket Club South Division - Xavier Shield6 1 Melbourne Dazzlers
59 Nilochana Perera Parkfield Cricket Club Inner South East Division - Deshmukh Shield6 1 Bombers Cricket Club Incorporated
58* Intisar Ahmed Buckley Ridges Cricket Club South East Division6 1 Beaconsfield Cricket Club
57 Manish Kingar Old Ivanhoe Grammarians Cricket Club North Division - Bhatia Shield6 1 La Trobe University Cricket Club
56 Arosh Janoda United Tarneit Sports Club West Division6 1 County West Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
6/47 Vikram Singh VICKY Northern Riders North Division - Bhatia Shield6 1 Preston Footballers Cricket Club
5/10 M Kashif Khan Victorian Strikers Cricket Club West Division 26 1 Wyndhamvale Cricket Club
5/13 Pat Danaher Heathwood Cricket Club East Division - Mamgain Shield6 1 Deepdene Uniting Cricket Club
5/16 Akshat Puri Dandenong West Cricket Club South Division - Gadakh Shield6 1 Melbourne Eagles Cricket Club
5/16 Adnan Rasheed Doncaster Cricket Club East Division - Mamgain Shield6 1 Doncaster Cricket Club
5/18 Hardeep Sanga Whittlesea Knights Cricket Club North Division - Dalrymple Shield6 1 Bellfield Cricket Club
5/20 Mohamed Shakeer Rumy Lions Sports Club South Division - Gadakh Shield6 1 Melbourne Blues Sports Club
5/25 Charith Jayaweera United Tarneit Sports Club West Division6 1 County West Cricket Club
5/30 Paramesawara Naidu Melbourne Super Blues Cricket Club West Division6 1 Tarneit Central Cricket Club
5/39 Sunny Sawhney La Trobe University Cricket Club North Division6 1 Hume Lions Cricket Club
5/42 Tharindu Darshana United Tarneit Sports Club North West Division6 1 Western Eagles Sports Club

Hat-Tricks

Consec WktsPlayerClubGradeRndInnsOpposition
3Mohamed Shakeer Rumy Lions Sports Club South Division - Gadakh Shield6 1 Melbourne Blues Sports Club
3Romit Reen United Tarneit Sports Club West Division6 1 Gellibrand Cricket Club

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
40 Abdul Kareem Bellfield Cricket Club North Division - Dalrymple Shield6 1 Whittlesea Knights Cricket Club
40 Sunil Kumar Tarneit Central Cricket Club West Division6 1 Melbourne Super Blues Cricket Club
301Simon Parrott Merinda Park Cricket Club South East Division - Goodwin Shield6 1 Mt Eliza Cricket Club
22 Fraser S Duncan Blackbridge Cricket Club South East Division - Goodwin Shield6 1 Fountain Gate Cricket Club
112Gurbaksh S Khaira Point Cook Cricket Club West Division6 1 Werribee Centrals Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
6/361 United Tarneit SC Warriors North West Division6 1 Western Eagles SC #1
9/279 Southern Rangers CC South East Division - Goodwin Shield6 1 Beaconsfield #1
10/249 Old Ivanhoe North Division - Bhatia Shield6 1 La Trobe University #1
7/229 Paradise SC South Division - Xavier Shield6 1 MPCL Stars
10/228 Whittlesea Knights CC North Division - Dalrymple Shield6 1 Bellfield
6/228 Fiji Victorian North Division6 1 Mill Park
10/225 United Tarneit SC Lions West Division6 1 County West #1
9/213 Mernda United #2 North Division - Bhatia Shield6 1 Preston Druids
6/212 Mernda United #1 North Division - Dalrymple Shield6 1 Roxburgh Park Falcons
8/211 Punjabi Sher Cricket Club South Division - Xavier Shield6 1 Melbourne Dazzlers
10/211 Melbourne Dazzlers South Division - Xavier Shield6 1 Punjabi Sher Cricket Club

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
145 S Sharma-U Safdar United Tarneit SC Warriors North West Division6 1 Western Eagles SC #1
110 N Weerakkody-D Iddamalgoda Paradise SC South Division - Xavier Shield6 1 MPCL Stars
105* JD Poyser-J Crook Banyule Bears North Division - Bhatia Shield6 1 Hume Lions #1
102* T Chowdhary-GS Hundal Hume Lions #2 North Division6 1 La Trobe University #3
101 S Gordon-S Cooray Parkfield Mustangs South Division - Xavier Shield6 1 Monash University Lions
99* O Idris-J Grant MPSM Blue Central Division - Fielding Shield6 1 Strathmore Heights B52s
98 A Singh-AR Bardwell Blackbridge South East Division - Goodwin Shield6 1 Fountain Gate #1
89 QA Hodgkinson-QA Hodgkinson Launching Place United East Division - Mamgain Shield6 1 St Davids
88 S Singh-N Sharma Northern Riders #2 North Division - Bhatia Shield6 1 Preston Footballers
85* P Kumar-P Ghotra Mavericks #1 North Division6 1 Thomastown United